„BÓG CIERPLIWIE CZEKAŁ”

12.01.2014

Od sierpnia w naszej parafii pracuje ks. Stanisław Goliszek SAC.
Zadaliśmy mu kilka ważnych pytań.

Księże Stanisławie, na początek poprosimy o najpiękniejsze wspomnienie Świąt Bożego Narodzenia.

Bardzo mile wspominam Święta z dzieciństwa spędzane w domu rodzinnym – wspólna Wigilia, śpiewanie kolęd, a później oczywiście Pasterka. Do kościoła miałem około 7 km i szło się na piechotę. Wspaniała atmosfera! I to było piękne. I to pozostaje w pamięci.

Ile lat minęło od Księdza święceń? Gdzie pracował Ksiądz do tej pory?

Już prawie 13 lat – czas szybko leci. Pracowałem w Zakopanem na Krzeptówkach, później w Sekretariacie Misyjnym w Ząbkach koło Warszawy, następnie w Parafii św. Benedykta w Sierpcu. Przez ostatnie dwa lata – w Kielcach na Karczówce, gdzie też dużo czasu przeznaczałem na posługę w Domu Opieki Społecznej.

Jak wyglądają Święta Bożego Narodzenia i życie w Domu Pomocy Społecznej?

Część z mieszkańców wyjeżdża do swoich rodzin, ale wielu mieszkańców spędza Święta w Domu Opieki. Jest w takim Domu wspólna wieczerza wigilijna, jest też
o godz. 22.00 Pasterka. Msza święta jest codziennie w kaplicy Domu.

Co najmilej wspomina Ksiądz ze spotkań z ludźmi w Domu Pomocy Społecznej?

Zawsze mile wspominam ich otwartość, życzliwość i tą wielką wdzięczność za poświęcany im czas, wspólne rozmowy, modlitwy, posługę sakramentalną.

Skąd Ksiądz pochodzi? Czy często odwiedza Ksiądz swoje rodzinne strony?

Pochodzę z diecezji lubelskiej, parafia Karczmiska, a urodziłem się w Opolu Lubelskim. Staram się odwiedzać te strony, jak tylko mogę. Rodzice mieszkają sami, zawsze czekają i cieszą się z odwiedzin.

Czym się Ksiądz zajmuje w naszej parafii?

W parafii zajmuję się Kościołem Domowym, uczę w szkole specjalnej, pracuję w kancelarii, głoszę rekolekcje.

Jak odkrył Ksiądz swoje powołanie?

Powołanie odczuwałem już w szkole średniej, ale odpowiedziałem na tę łaskę Boga dość późno. Powołanie do kapłaństwa to wielki dar Boga dla człowieka. To nie była taka szybka decyzja w moim przypadku. Ale Bóg cierpliwie czekał. Święcenia przyjąłem w wieku 40 lat. Wcześniej ukończyłem studia na politechnice
i zwyczajnie pracowałem.

Co lubi Ksiądz robić w wolnym czasie? Jakie jest Księdza hobby?

Lubię długie spacery, dobre książki i jazdę na rowerze, ale tu trochę się ostatnio zaniedbałem.

Jakie są dla Księdza najpiękniejsze miejsca na świecie? Dokąd lubi Ksiądz podróżować?

Kocham góry, szczególnie Bieszczady, gdzie wyjeżdżam na odpoczynek już od wielu lat i zawsze chętnie tam wracam.

Jakie ma Ksiądz marzenia?

Być coraz bliżej Boga i innym pomagać zbliżać się do Boga.

Czego wg Księdza obecnie najbardziej potrzebuje Kościół?

Kościół najbardziej potrzebuje ofiarnych i prawdziwych świadków Chrystusa, zarówno duchownych, jak i świeckich.

Rozmawiały: Ola i Ala Faryna
opr.